Tagi: kupno dywanu , dywany rodzaje , włókna naturalne sztuczne i syntetyczne , włókno sztuczne , sztuczne włókno , włókna sztuczne , rodzaje włókien sztucznych

Co się powinno wiedzieć o dywanach z włókna sztucznego?

Kiedy decydujemy się na kupno dywanu, powinniśmy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę rodzaj włókna, z jakiego został on wykonany. Poszczególne włókna wyróżniają się rozmaitymi właściwościami. Dobierając dywan do wnętrza, należy więc je uwzględnić i dostosować do funkcji, które pełni określone pomieszczenie. Tyczy się to zarówno wyrobów naturalnych, jak i sztucznych. W tym wpisie skupimy się na drugiej grupie. A to dlatego, że sztuczne modele zyskują coraz szersze grono zwolenników. I nic w tym dziwnego, wyróżniają się bowiem nie tylko atrakcyjną ceną, ale i innymi, niezwykle praktycznymi właściwościami.

Dywany sztuczne vs. dywany syntetyczne

Włókna nienaturalne, które są wykorzystywane do produkcji dywanów, określane są mianem „syntetyczne”, bądź „sztuczne”. Często tych pojęć używa się naprzemiennie, jednak warto wiedzieć, że nie zawsze mogą występować w roli synonimów. Pojęciem węższym, bardziej szczegółowym są włókna syntetyczne. Należą one do grupy włókien sztucznych. Stwierdzenie, że wszystkie dywany syntetyczne są sztuczne jest więc prawidłowe, ale nigdy na odwrót.
Wyroby syntetyczne powstały z materiałów, które nie występują w naturze. Uzyskiwane są w wyniku chemicznej reakcji zwanej polimeryzacją. W trakcie polimeryzacji powstają włókna polimerowe. Ten proces następuje za pomocą maszyn przemysłowych. Inspiracją dla tej metody okazał się sposób tkania pajęczyny przez pająki. Jednym z najczęściej występujących i najbardziej cenionych włókien syntetycznych jest włókno polipropylenowe. Istnieją jednak też rodzaje włókien sztucznych, które nie powinny być określane mianem syntetycznych. Nie powstały bowiem w wyniku polimeryzacji, lecz w oparciu o materiały naturalnego pochodzenia. Część z nich, tak jak np. wiskozę wykorzystuje się do produkcji dywanów.
tanie dywany

Dywany polipropylenowe

Dywany wykonane z przędzy polipropylenowej mają wiele zalet. Cechują się dużą odpornością na ścieranie i wysoką sprężystością. Nie tracą swoich często intensywnych kolorów. Gama barw i wzorów, w których mogą zostać utrzymane dywany polipropylenowe, jest bardzo szeroka. Polipropylen kojarzy się ze sztucznym otrzymywaniem, a więc w pewnym sensie z nowoczesnością. Jednak ich wzory nie cechują się tylko nowoczesnym designem. Można bez problemu w ofercie dywanów polipropylenowych odnaleźć również wzornictwo klasyczne. Znajdą swoje zastosowanie głównie w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Są bowiem łatwe w utrzymaniu. Mogą zostać poddane wszelkim zabiegom pielęgnacyjnym, ponieważ są odporne na chemikalia i rozpuszczalniki organiczne. Nie przyciągają brudu ani kurzu, a więc nie stanowią zagrożenia dla alergików. Posiadają najwyższy współczynnik przewodnictwa cieplnego i mogą być stosowane w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Dywany wiskozowe

Dywany wykonane z przędzy wiskozowej swoją strukturą przypominają dywany jedwabne, a więc te naturalne, najwyższej jakości. Są gładkie w dotyku i charakteryzują się wysokim połyskiem. W trakcie produkcji nie sprawiają problemów w barwieniu, a paleta ich kolorów jest przebogata. Dobrze przepuszczają powietrze i nie elektryzują się. Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach reprezentacyjnych i tych o niskim poziomie eksploatacji.

Dywan dla dziecka

Dywan jest niezwykle ważnym elementem w pokoju dziecka. Z jednej strony może pełnić funkcję ochronną, a z drugiej estetyczną, sprawiając, że pomieszczenie nabierze barw i stanie się bardziej przytulne. Jednak wybór modelu do pokoju pociechy może okazać się dla rodzica nie lada wyzwaniem, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci podjąć decyzję, jakie dywany dziecięce okażą się odpowiednie.

Dywan na pierwsze lata życia dziecka

Szczególnie w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka dywan może odgrywać ważną rolę w jego pokoju. Kiedy niemowlę będzie raczkować, dywan będzie chronił je przed twardą, nieprzyjemną podłogą i zimnem bijącym od niej. Kiedy malec będzie stawiać pierwsze kroki, dywan zamortyzuje upadki. W związku z tym, powinien być wytrzymały i miękki w dotyku. Mimo, że początkowo możemy sądzić, że odpowiednie będą dywany wełniane, musimy pamiętać o tym, że w pierwszych miesiącach użytkowania mogą „pylić”. A jak wiadomo, małe dzieci mają tendencję do poznawania świata poprzez zmysł smaku.

Dywan jako miejsce zabaw

Zabawa często odbywa się właśnie na podłodze. To na dywanach powstają pierwsze budowle z klocków czy odbywają się manewry małych samochodzików lub zabawy lalkami. Stąd dywan pełni rolę wyspy ciepła na morzu zimnej podłogi. Wzór dywanu również powinien zachęcać do zabawy. Na szczęście, w naszym sklepie odnajdziesz wiele wzorów, które pomogą Twojemu dziecku przenieść się do świata dziecięcej wyobraźni. Pamiętaj, aby dywan odzwierciedlał gust i charakter dziecka, bo to w końcu w jego pokoju się znajdzie.

Wzory, kolory i materiały

Dywany dziecięce powinny być kolorowe i radosne. Ma to jeszcze inną zaletę, ponieważ w przeciwieństwie do jasnych, jednolitych dywanów zabrudzenia są mniej widoczne. Dziecięca wyobraźnia sprzyja przecież tworzeniu różnego rodzaju zabrudzeń. Dywan dziecięcy powinien być łatwy w utrzymaniu. Nic więc dziwnego, że do pokoju dziecięcego zalecane są dywany jedwabne, charakteryzujące się również bogatą paletą barw oraz dywany sztuczne. Tworzywa te nie przyciągają kurzu, ani innych zabrudzeń, w związku z czym nie stanowią zagrożenia dla dzieci cierpiących na alergię. Poza tym, dywany polipropylenowe są odporne na ścieranie i mogą być poddane wszelkim zabiegom pielęgnacyjnym bez strachu o to, że stracą swoje piękne, intensywne kolory. Ponadto nie są one atakowane przez pleśń i bakterie.