Tagi:

Czyszczenie dywanów – czy znasz te metody?

Piękny i elegancki dywan wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnacji, bez względu na rodzaj tkanin z których jest wykonany. Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie, dom czy biuro było zawsze estetyczne, musimy pamiętać o tym elemencie wystroju. Jakie metody czyszczenia dywanów są zalecane przez producentów? Czy zawsze musimy robić to samodzielnie?

Rodzaj zabrudzenia w zależności od miejsca położenia dywanu

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek czyszczenia dywanu musimy uświadomić sobie, jak wiele zanieczyszczeń czyha na nie w różnych pomieszczeniach. W pokojach dziennych i salonach jest to przede wszystkim kurz i zabrudzenia pochodzące z zewnątrz, ale też plamy będące wynikiem rozlania płynów (kawy, herbaty). W przypadku kuchni niewielkie dywany narażone są nie tylko na plamy, ale i zawilgocenie, rozwijanie się pleśni, kontakt z gorącymi tłuszczami. Dywany usytuowane w przedpokoju narażone są przede wszystkim na zabrudzenia pochodzące z zewnątrz: błoto, wilgoć, zbutwiałe liście. Jeśli w mieszkaniu czy w domu mieszka kot lub pies spodziewajmy się sierści na każdym dywanie.
tanie dywany

Dlaczego czyszczenie jest tak ważne?

Poza zagadnieniami estetycznymi musimy być świadomi tego, że dywan to siedlisko kurzu i roztoczy. Jeśli w mieszkaniu przebywają osoby cierpiące na alergię taki dywan stanowi zagrożenie dla zdrowia.
Warto także pamiętać, że zwlekanie z czyszczeniem dywanów nie jest wskazane. Producenci podkreślają, jak ważne jest usuwanie plam tuż po ich powstaniu. Kiedy plama zaschnie jej usunięcie może okazać się znacznie trudniejsze!

Co możemy zrobić sami?

Niewielkie plamy warto usuwać od razu – w tym celu możemy wykorzystać klasyczne środki do czyszczenia dywanów lub też posiłkować się mydłem i ciepłą wodą. Jeśli nie jesteśmy pewni działania konkretnego środka na tkaninę większość producentów sugeruje sprawdzenie działania preparatu na niewielkim skrawku rogu dywanu. Dzięki temu dowiemy się czy preparat nie powoduje odbarwień! Możliwe jest również samodzielne wyczyszczenie całej powierzchni dywanu z kurzu, jednak musimy mieć świadomość, że jest to zajęcie czasochłonne!

Pralnie chemiczne i firmy czyszczące

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie pralni chemicznych do prania mniejszych dywanów – w miejscach takich stosowane są odpowiednie środki chemiczne, które pozwolą skutecznie wyczyścić tkaninę, jednocześnie nie niszcząc jej struktury czy koloru. Możemy także skorzystać z licznych firm czyszczących dywany w domach klientów. To wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą lub nie mają możliwości zawiezienia dywanu do pralni.