Tagi:

Czyszczenie dywanów

Dywan we wnętrzu sprawia, że nabiera ono charakteru oraz staje się przytulne. Stanowi także świetne dopełnienie aranżacji, nadaje pomieszczeniom wyjątkowego klimatu. Dywan nie jest jednak rzeczą, której piękno jedynie oglądamy. Każdego dnia się po nim poruszamy, a to sprawia, że dochodzi do zabrudzeń. Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym dywany będą wyglądały pięknie przez bardzo długi czas.

Regularna pielęgnacja

Jeśli chcemy utrzymać nasz dywan w czystości, niezbędna jest oczywiście regularna pielęgnacja. Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o jej najbardziej znanej formie – czyli odkurzaniu. Dywany powinny być odkurzane często i intensywnie. Odkurzanie powinno odbywać się co najmniej dwa razy w tygodniu, nie jest to jednak regułą – wszystko zależy od stopnia eksploatacji dywanu. Dzięki temu zanieczyszczenia dywanu nie wnikną w jego strukturę „na stałe”. Niezwykle pomocna jest tutaj turbo-szczotka, która zasysa powietrze i zgarnia zabrudzenia (należy pamiętać, aby turbo-szczotki nie stosować na dywanach wełnianych). W przypadku wystąpienia zaplamienia nie należy czekać z jego usunięciem. Niezwłocznie trzeba pozbyć się zabrudzenia, tak aby nie zaschło.
tanie dywany

Pranie dywanów

Do prania dywanów należy przystępować sporadycznie, raz na jakiś czas. Zbyt częste pranie może uszkodzić włókna, które tworzą wzory. Należałoby się tutaj ograniczyć do stosowania detergentów przeznaczonych tylko do tego celu i do odpowiednich tworzyw, z których został wykonany dywan – zawsze zgodnie z instrukcją obsługi, by np. nie odbarwić dywanu. Nie można też dopuszczać do przemoczenia dywanu, ponieważ prowadzi to do sfilcowania. Pranie może odbywać się na dwa sposoby – na sucho i na mokro. W przypadku prania na sucho konieczna może okazać się soda oczyszczona, którą zazwyczaj posiadamy w domach. Środek wystarczy rozsypać, poczekać chwilę i odkurzyć dywan. Z kolei w przypadku prania na mokro nie obejdziemy się bez letniej wody, czystych ścierek i szczotek do szorowania. Przed wykonaniem prania na mokro powinno się najpierw odkurzyć dywan. Połacie dywanu, które są najbardziej zanieczyszczone zwilżamy wodą. Pozostawiamy zwilżony dywan na parę minut. Następnie czyścimy dywan szczotką namoczoną płynem i wodą. Tak samo jak w przypadku odkurzania - wykonujemy ruchy w obie strony - z włosem i pod włos. Następnie zbieramy nadmiar wilgoci i detergentów suchą ścierką.

Pralnie dywanów

Raz w roku zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej pralni dywanów. Miejsca takie dysponują bowiem specjalistycznym sprzętem, zwłaszcza nowoczesnymi odkurzaczami piorącymi. Po takim zabiegu dywan będzie wyglądał jak nowy.

Pielęgnacja dywanów Shaggy

Obecnie w wielu mieszkaniach można spotkać dywany Shaggy, a więc te wykonane z włókna syntetycznego z długim włosiem. Ze względu na wysokie runo wymagają częstszego czyszczenia. Zanieczyszczenia mogą się bowiem zagnieżdżać w długim i gęstym włosiu. Takie dywany należy często odkurzać i w miarę możliwości wytrzepywać. Nie wolno zaś przesadzać z praniem, gdyż może uszkodzić runo i sprawić, że będzie się nieprzyjemnie lepiło.