Tagi: jaki dywan wybrać

Dywan naturalny czy sztuczny?

Dokonując wyboru dywanu do pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na rodzaj włókna, z jakiego został wykonany i przeznaczenie wnętrza, w którym ma się znaleźć. Biorąc pod uwagę rodzaje przędzy ze względu na ich pochodzenie, na rynku dostępne są dywany naturalne (wełniane, bawełniane i jedwabne) oraz dywany sztuczne (polipropylenowe PP BCF, Heat-Set, Heatset Fryz, poliestrowe). Jedne, jak i drugie mają swoje zalety i wady. Różnią się przede wszystkim właściwościami.

Dywany wełniane i bawełniane

Najczęściej występujące w naszej ofercie dywany naturalne, to dywany wełniane, które odznaczają się wysoką jakością i walorami estetycznymi. Modele te zachowują swój piękny wygląd przez bardzo długi czas, ponieważ wełna wyróżnia się wysoką wytrzymałością i sprężystością. Runo takiego dywanu nie odkształca się. Prócz tego, doskonale chroni stopy przed chłodem bijącym od podłogi. Wełna jest świetnym termoizolatorem oraz swego rodzaju regulatorem poziomu wilgotności powietrza. W pomieszczeniu zbyt wilgotnym dywan wełniany pochłania wilgoć znajdującą się w pomieszczeniu. W zbyt suchym – oddaje wilgoć do wnętrza. Dywany wełniane są również dźwiękochłonne, co okazuje się przydatne głównie w sypialni. Z drugiej strony, niestety muszą ich unikać alergicy. Podobnymi właściwościami cechują się również dywany bawełniane.
tanie dywany

Dywany jedwabne

Do dywanów wykonanych z tworzyw naturalnych zaliczamy także modele jedwabne. Co więcej, jedwab jest włóknem naturalnym najwyższej jakości, pozyskiwanym z kokonu jedwabnika dębowego i morwowego. Tym samym, jest to jedyne włókno naturalne, które nie stanowi żadnego zagrożenia dla alergików. Poza tym, jedwab nie elektryzuje się. Runo dywanów jest gęste i lekkie, a także wyróżnia się wysokim połyskiem. Ich wadą może być to, że są dość śliskie i sprawiają wrażenie chłodnych.

Dywany polipropylenowe

Dywany polipropylenowe wyróżniają się pięknym wyglądem, który zachowują na długi czas. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach – zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Nie przyciągają kurzu, ani innych zabrudzeń, w związku z czym mogą być używane nawet przez alergików. Nie są trudne w utrzymaniu, mogą zostać poddane wszelkim zabiegom pielęgnacyjnym, ponieważ wykazują się odpornością na chemikalia i rozpuszczalniki organiczne.

Dywany polipropylenowe Heatset

Dywany polipropylenowe Heatset swoim wyglądem bardzo przypominają dywany wełniane, a przy tym zachowują wszystkie właściwości przędzy polipropylenowej PP BCF, będącej surowcem wyjściowym do produkcji dywanów Heatset.

Dywany Heatset Frise

Ten rodzaj dywanów powstaje z uszlachetnionej dodatkową obróbką termiczną przędzy polipropylenowej PP BCF i poprzez skręcenie dwóch nitek przędzy. Swoim wyglądem łudząco przypominają wysokiej jakości ręcznie tkane wyroby wełniane. Jako, że są barwione w całym przekroju wnętrza, a nie tylko z wierzchu, zachowują swoje kolory na bardzo długi czas. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu.

Dywany poliestrowe

Dywany poliestrowe z naszej oferty to głównie modele typu Shaggy, które charakteryzują się wysokim i niezwykle miękkim włosiem. Są to bardzo piękne produkty urzekające swoją prostotą i bogactwem kolorów. Jak wszystkie dywany sztuczne nie są atakowane przez bakterie, grzyby czy mole, ani nie przyciągają zabrudzeń.