Tagi:

Dywaniki do łazienki - najładniejsze i najbardziej praktyczne modele

W aspekcie dywanów, łazienka jest miejscem szczególnym w naszych domach. W nieustannie narażonym na zachlapania i wilgoć pomieszczeniu mimo wszystko chcemy poczuć się komfortowo, niczym w domowym spa. Stąd też poszukujemy elementów, które z jednej strony stworzą tu przytulną atmosferę, z drugiej wzbogacą aranżację. Stawiamy więc na rozwiązania praktyczne, a zarazem efektowne pod względem wizualnym. A zatem, jakie dywaniki do łazienki okażą się najbardziej trafione? Przeanalizujmy, z jakich materiałów powinny być wykonane, jakiego kształtu i rozmiaru i w jakich kolorach.
tanie dywany

Materiały odpowiednie do łazienek

Zanim przejdziemy do wyboru kształtu, rozmiaru i kolorów, najpierw powinniśmy skupić się na materiale. Jak już zostało wspomniane, podłoga w łazience jest wiecznie narażona na zachlapanie wodą. Wobec tego, nawet jeśli jesteśmy miłośnikami produktów utkanych ręcznie z naturalnych włókien, np. wełny lub jedwabiu, tym razem lepiej z nich zrezygnować. Niestety, tworzywa te nie są odporne na pleśnie i grzyby oraz z łatwością chłoną wilgoć. Dlatego zdecydowanie rozsądniejszą i bardziej praktyczną opcją będą modele syntetyczne. Poza tym, że są zdecydowanie trwalsze i bardziej wytrzymałe na warunki panujące w łazience, wizualnie przypominają dywany wełniane. Natomiast jeżeli jesteśmy przeciwnikami tworzyw sztucznych, możemy pokusić się o dywanik z elastycznej bawełny, który da się zwinąć i raz na jakiś czas wyprać w pralce.

Kwestia rozmiaru i kształtu dywaników łazienkowych

Co do rozmiaru dywaników łazienkowych obowiązuje podobna zasada, jak w przypadku pozostałych pomieszczeń w naszych domach - mają one być po prostu odpowiednie do metrażu wnętrza. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużej łazienki, nie bójmy się dużych dywaników! Podkreślą one jej przytulny charakter. Poza tym, warto mieć na uwadze, że w kwadratowych pomieszczeniach dobrze prezentuje się modele okrągłe, zaś w wąskich a długich lub krótkich a szerokich - dywany prostokątne. Dodatkowo musimy pamiętać, że dziś unika się często spotykanych jeszcze kilkanaście lat temu kompletów chodników łazienkowych, składających się z: małego dywanika przy umywalce/wannie/prysznicu, okalającego sedes (w kształcie podkowy) oraz przeznaczonego do umieszczenia na klapie deski sedesowej. Całe szczęście już jakiś czas temu wyszły one z mody.

Kolory dywanów do łazienek

Jak to zwykle bywa, kolorystyka dywanu powinna być uzależniona od kolorów i stylu pomieszczenia, w tym przypadku oczywiście łazienki. Dobrze jednak pamiętać o zasadach dotyczących łączenia kolorów. Pierwsza z nich podpowiada, aby wybierać dywany o ton ciemniejsze od płytek i pozostałych dekoracji. Druga mówi o kontrastowych barwach, co znajduje zastosowanie szczególnie w dość surowych łazienkach - intensywny, żywy kolor dywanu (np. róż, czerwień, żółty) ocieplają pomieszczenie.