Tagi: dywany ścienne

Dywany na ścianach

Dywany na ścianach kojarzone są głównie z tradycją rosyjską. Nie brakuje ich także w innych krajach byłego Związku Radzieckiego. Powstaje pytanie „dlaczego?” Nie bez znaczenia jest tutaj oczywiście wspólny mianownik tych krajów – czyli ZSSR, jednak w Rosji dywany na ścianach wieszano już w XVI wieku. Zwyczaj ten przywędrował z Bliskiego Wschodu również do niektórych krajów europejskich. Niegdyś, piękne, bogato zdobione dywany były wyznacznikiem statusu społecznego.

Historia dywanów wieszanych na ścianach

Wracając do Związku Sowieckiego, aż trudno wyobrazić sobie, że w kraju, gdzie wszyscy poza komunistyczną władzą mieli być równi, a więc praktycznie nie posiadać prawie niczego, ktoś zechciał wyróżnić ten stan niezbyt wielkiej zamożności. To przecież głównie w domach zwykłych szarych obywateli dominowały dywany na ścianach. Za Chruszczowa pojawiały się tandetne bloki mieszkalne z najtańszych materiałów, na które mówiono „lodówki Chruszczowa”. Były to wysokie bloki o cienkich ścianach, nic więc dziwnego, że panował w nich dokuczający chłód. Trzeba było sobie jakoś z tym poradzić. Świetnym dociepleniem okazały się właśnie dywany na ścianach. Posiadały one jeszcze jedną zaletę – pochłaniały dźwięki. Kupno odpowiedniego dywanu stanowiło swego rodzaju wyzwanie finansowe. Ten, kto posiadał grubszy, a więc solidniejszy i ładniejszy dywan musiał być bogatszy od posiadacza bardziej skromnego dywanu i tak znowu zaczęto kojarzyć dywany na ścianach ze świadectwem statusu społecznego i tak jest nierzadko do dziś.
tanie dywany

Dywany na ścianach jako dodatek do nowoczesnych wnętrz

Dzisiaj zwyczaj ten przyjmujemy zazwyczaj z uśmiechem na ustach. W internecie nietrudno znaleźć zdjęcia z czasów radzieckich bloków i mieszkań, których jedyną ozdobą były zawieszone na ścianach dywany. Moda, tak jak i historia lubią jednak zataczać koło. Z tego względu, być może warto byłoby rozważyć taki dodatek do nowoczesnych wnętrz naszych domów? W gustownie zaaranżowanych pomieszczeniu, dywan na ścianie może posłużyć za bardzo interesującą dekorację i wzbogacić wystrój wnętrza.