Tagi: dywany sztuczne wady , dywany sztuczne zalety , zalety wiskozy , zalety i wady tworzyw sztucznych , wady wiskozy , dywany syntetyczne , dywany sztuczne , zalety ropy naftowej , wady i zalety tworzyw sztucznych , dywan z owczej wełny

Dywany sztuczne - wady i zalety

W dawnych czasach dywan uznawany był za symbol luksusu. Spotkać go można było jedynie w domach zamożnych ludzi. Nie wszystkich było bowiem stać na taką ozdobę podłogi i całego wnętrza - ręcznie tkaną z naturalnej, przeważnie owczej wełny, farbowaną w fantazyjne wzory i detale. Dziś wygląda to nieco inaczej. Oczywiście dywan wciąż stanowi bardzo ważny element wyposażenia, jednak modele wełniane wcale nie muszą być aż tak drogie. Wystarczy przejrzeć ofertę internetowych outletów. Poza tym, coraz częściej wykorzystuje się produkowane na masową skalę materiały sztuczne, które również bardzo dobrze prezentują się na tle paneli, parkietów i płytek. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzją co do zakupu konkretnego modelu, powinniśmy być świadomi zarówno wad, jak i zalet dywanów sztucznych.

Czym właściwie są dywany sztuczne?

Dywany nazywane potocznie sztucznymi to inaczej dywany syntetyczne utkane w większości maszynowo z włókien chemicznych, m.in. polipropylenu, poliamidu, akrylu, wiskozy. Materiały te wytwarza się z ropy naftowej w wielkich fabrykach, a na linii masowej produkcji robi się z nich dywany.
tanie dywany

Wady dywanów sztucznych

Niestety trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że dywany sztuczne są zdecydowanie mniej trwałe niż dywany wełniane, które mogą nam służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Szybciej się wycierają, a włókna nie są tak sprężyste, przez co pod wpływem ciężaru mebli, ich runo odkształca się. Poza tym, jako że są wyprodukowane z ropy naftowej, są łatwopalne.

Zalety dywanów sztucznych

Jak już zostało wspomniane, pośród dywanów syntetycznych znajdziemy modele wykonane z polipropylenu, poliestru, akrylu i wiskozy. Ich główną zaletą jest niższa, w porównaniu do dywanów ręcznie utkanych z wełny cena. Dodatkowo, wybierać można spośród rozmaitych kolorów, odcieni i wzorów, a co za tym idzie doskonale dopasować je do dowolnie urządzonych wnętrz, z jednej strony do stylu tradycyjnego, z drugiej nowoczesnego. Co więcej, tworzywa sztuczne idealnie sprawdzają się w domach zamieszkiwanych przez alergików, których uczula kurz, roztocza czy też owcza wełna. Za sprawą właściwości antystatycznych materiały te nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. Wreszcie, łatwo utrzymać je w czystości - wystarcza regularne odkurzanie, a w razie silnego zabrudzenia pranie.