Tagi: jedwabne dywany , dywany bawełniane , dywan jedwabny , dywany z jedwabiu syntetycznego , dywany z jedwabiu

Dywany wełniane, bawełniane i jedwabne

Nie jest tajemnicą, ani też żadną nowością, że dywany utkane ręcznie z materiałów pochodzenia naturalnego w porównaniu do modeli syntetycznych (np. polipropylenu, poliestru, wiskozy, akrylu) uznawane są za produkty luksusowe. Stąd też nie dziwi, że każdy z nas chce mieć w swoim domu przynajmniej jeden taki egzemplarz, np. w salonie, który pełni w mieszkaniu funkcję reprezentacyjną. Kiedy już postanowimy zainwestować w wysokiej jakości, ekskluzywny produkt, a tym samym zaczniemy przeglądać oferty sklepów i outletów z dywanami, szybko okaże się, że kolejną decyzją jest to, który spośród dostępnych materiałów naturalnych wybierzemy. Wymienia się bowiem trzy podstawowe rodzaje - wełnę, bawełnę oraz jedwab.

Dywany wełniane

Zdecydowanie najpopularniejszymi modelami tkanymi z materiałów naturalnych są dywany wełniane. Największym poszanowanie na świecie cieszy się wełna nowozelandzka z merynosów (azjatycka rasa owiec), z pierwszego strzyżenia. Wełniane runo nie tylko jest bardzo gęste, miękkie, przyjemne w dotyku, ale i elastyczne, dzięki czemu nie odkształca się pod wpływem ciężaru ustawianych na nim mebli. Prócz tego jest odporne na zabrudzenia. Warto w tym miejscu nadmienić, że ze względu na naturalną wilgotność wełna jest również antyelektrostatyczna, a także stanowi doskonały regulator wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Ponadto świetnie izoluje i wycisza pokoje.

Dywany bawełniane

W porównaniu do dywanów wełnianych, te tkane z bawełny (włókna otaczającego roślinę o tej samej nazwę) są zdecydowanie cieńsze, a co za tym idzie niezbyt odporne na uszkodzenia i upływ czasu. Za to posiadają właściwości antystatyczne, a także nie tracą kolorów. Ponadto są odporne na wilgoć i zachlapania wodą, stąd doskonale sprawdzają się w łazienkach. Tym bardziej, że swobodnie można prać je w pralce, by ponownie wyglądały jak nowe.
tanie dywany

Dywany jedwabne

Dywany jedwabne (z włókna pochodzącego z kokonu jedwabnika) z łatwością można odróżnić nie tylko od tych, z wełny i bawełny, ale również z tworzyw syntetycznych. Ich cechą szczególną jest bowiem połysk. Poza tym, lśniący materiał jest miękki i niesamowicie przyjemny w dotyku, a kolory mimo upływu lat nie blakną. Dodatkowo dywany jedwabne są odporne na zabrudzenia. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami, gdyż jedwab jest materiałem deficytowym. Najczęściej wykorzystują go zakłady tkackie zlokalizowane w Iranie, Pakistanie oraz Indiach.