Tagi: dywany rodzaje , dywan ze sznurka , dywany ze sznurka , dywany plecione , dywan pleciony , plecione dywany , dywan pleciony ze sznurka , dywany strzyżone , dywaniki plecione ze szmatek , chodniki plecione

Dywany ze sznurka

W pomieszczaniach, w których podłoga w sposób szczególny narażona jest na eksploatację, do wyboru dywanu przede wszystkim trzeba podejść od strony praktycznej. Modne od jakiegoś czasu dywany z długim, miękkim włosiem, czyli modele shaggy, a nawet eleganckie dywany z naturalnej wełny niekoniecznie sprawdzą się w kuchni, jadalni czy też w przedpokoju. Na szczęście doskonałą alternatywą mogą być dla nich chodniki plecione ze sznurka. Tzw. dywany tkane na płasko wyróżniają się gładką, a co za tym idzie, łatwą w codziennej pielęgnacji powierzchnią.

Z czego i w jaki sposób robi się dywany ze sznurka?

W odróżnieniu od wszystkich rodzajów dywanów, dywany plecione ze sznurka nie mają runa, a ich włókna nie są strzyżone. Nie zaplata się ich też w węzły ani w pętle. Technika płaskiego tkania sprowadza się do przeplatania włókien wątku i osnowy. Sploty te mogą mieć różne kształty i grubość. To dlatego na pierwszy rzut oka będą nam się korzyć z robótkami na szydełku lub drutach. Zwłaszcza, że często chodniki takie są zakończone frędzlami. Do ich produkcji korzysta się albo z tworzyw sztucznych, np. polipropylenu, albo materiałów pochodzenia naturalnego, m.in. wełny.
tanie dywany

Dlaczego warto wybrać dywan płaskotkany?

Bez wątpienia dywany ze sznurka są bardzo oryginalne, a zarazem niezwykle praktyczne. Pomiędzy ciasno przeplecione włókna nie przedostaje się tyle kurzu, roztoczy, piachu i okruchów, ile w przypadku tradycyjnych wełnianych bądź syntetycznych modeli. Plamy i inne zanieczyszczenia również nie wnikają w strukturę materiału, pozostają jedynie na powierzchni. W związku z tym utrzymanie takich chodników w czystości nie sprawia nawet najmniejszych problemów. Wystarczy szybkie trzepanie, odkurzanie, a w razie potrzeby przetarcie mokrą szmatką, aby dywan powrócił do swojego pierwotnego stanu. Nawet jeśli, silnie pochlapiemy dywan, lekki materiał wystarczy zwinąć i wynieść do czyszczenia lub do pralni chemicznej. Z tych samych powodów dywany płaskotkane doskonale sprawdzają się w mieszkaniach i domach, w których panuje zwyczaj chodzenia w butach bądź żyją w nich również zwierzęta, np. psy i koty.