Tagi: pranie dywanów , czyszczenie dywanów , czyszczenie dywanu shaggy

Jak dbać o dywan shaggy, by nie stracił kolorów?

Każdy z nas posiada w swoim mieszkaniu, domu, biurze przynajmniej jeden dywan, a większość z nas i więcej, zazwyczaj tyle, ile pomieszczeń. I nic w tym dziwnego - dywany pełnią bowiem funkcję praktyczną (ocieplają, wygłuszają), a zarazem dekoracyjną. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się dywany shaggy, które szczególnie dobrze sprawdzają się w takich wnętrzach, jak salony, sypialnie, pokoje dziecięce. Jak żadne inne modele nadają im bowiem przytulności, sprawiają, że aż chce się po nich chodzić gołą stopą, a nawet siedzieć. Jednak jak dbać o dywan shaggy, by nie stracił on swych intensywnych kolorów? Czy istnieją sprawdzone metody zapobiegania blaknięciu barw? Sprawdźmy, co możemy zrobić, by cieszyć się piękną podłogą przez długi czas!
tanie dywany

Dywany shaggy i podstawowe metody ochrony ich kolorów

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak postępować z dywanami shaggy w codziennej ich eksploatacji. I tak, warto mieć na uwadze, że niezbyt dobrze znoszą one chodzenie w butach (tak samo zresztą, jak większość pozostałych rodzajów dywanów). Stąd też zaleca się stąpanie po nich boso lub w skarpetkach. Dzięki temu nie tylko na dłużej zachowają one swoje oryginalne kolory, ale również pozostaną czyste. A jeśli już zdarzy nam się czymś je zachlapać, należy z rozwagą dobierać właściwie środki chemiczne do czyszczenia. Powinny one być przystosowane do konkretnego materiału. Zanim przystąpimy do czyszczenia zabrudzeń w widocznym miejscu, warto uprzednio przetestować preparat np. na rogu, czy krawędzi zasłoniętej zwykle przez kanapę, fotel czy stolik. Wreszcie, trzeba pamiętać, że negatywny wpływ na kolory dywanów mają promienie słoneczne. Stąd zanim kupimy wymarzony egzemplarz, dobrze przemyślmy, na ile miejsce, w którym go położymy jest na nie narażone. W przeciwnym razie barwy będą szybko blakły, w najgorszym przypadku - nierównomiernie. Być może w parze z dywanem warto zakupić żaluzje lub rolety?

Pranie dywanów w pralni

Czasami zdarza się tak, że choć dokładamy wszelkich starań, by dywan shaggy zachował piękne kolory, po czasie da się zauważyć, że nie są one tak intensywne, jak na początku. Długie włosie w sposób szczególny narażone jest bowiem na zbieranie się pomiędzy włóknami zanieczyszczeń, kurzu, piachu, które m.in. powodują szarzenie. Idealnym sposobem uniknięcia trwałego blaknięcie, a także cofnięcia zmian w kolorystyce jest w miarę regularne oddawanie dywanu do profesjonalnej pralni.