Tagi: dywany do wnętrza , kolor dywanów

Jak dobrać dywan do wnętrza?

Dywan w pomieszczeniu sprawia, że staje się one przytulne, a także nadaje mu charakteru i jest doskonałym wykończeniem aranżacji. Nietrafne dopasowanie dywanu może psuć harmonię wnętrza. Zanim podejmiemy decyzję, jaki model kupić powinniśmy to dokładnie przemyśleć, bo wybór dywanu wcale nie jest sprawą oczywistą. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie służył pomocą.

Kolor i wzór

Zacznijmy od koloru i wzoru dywanu, które nie mogą kolidować z pomieszczeniem – jego ścianami i dodatkami takimi, jak meble czy dekoracje. Należy pamiętać o tym, że jasny dywan rozświetli i optycznie powiększy wnętrze, zaś ciemny wręcz przeciwnie – pomniejszy przestrzeń, doda jej przytulności. Wobec tego, w pomieszczeniach ciemnych powinny znajdować się jasne dywany i na odwrót, tak by panowała w nich harmonia oparta na równoważącym kontraście. Nie należy stosować zbyt jasnych dywanów w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu ruchu – jak np. przedpokój czy kuchnia, ponieważ są to miejsca, gdzie zabrudzenia gromadzą się szybko, przez co będą natychmiast widoczne. Jeśli w pomieszczeniu króluje jedna barwa, warto urozmaicić ją kolorowym dywanem, który ożywi wnętrze. Podobnie dzieje się w przypadku doboru wzoru. Powinien on spójnie komponować się z resztą wnętrza. Przykładowo jeśli salon jest raczej jednolity, warto wzbogacić go o wzorzysty dywan.
tanie dywany

Materiał

Ogromne znaczenie ma także materiał, z jakiego został wykonany dywan. Do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu zaleca się dywany o niskim runie, które nie sprawiają problemów w pielęgnacji, a także o wysokiej gramaturze, gdyż są odporne na różnego rodzaju odkształcenia. Wobec tego dywany typu Shaggy, tzw. włochacze o ile są idealne do sypialni, o tyle nie sprawdzą się w przedpokojach czy jadalniach. A to dlatego, że szybko gromadzą się w nich zabrudzenia, a stąpanie w obuwiu niszczy ich runo.

Rozmiar

W końcu bardzo ważny jest rozmiar dywanu. Niestety w tej kwestii łatwo popełnić błąd. Często niepotrzebnie pokrywamy nim całą podłogę, podczas gdy dywan ma jedynie podkreślić jej piękno. Małych dywanów należy unikać w pokojach dziecięcych, w których mają one chronić nasze pociechy przed przykrymi skutkami upadków, a także zapewnić komfortową zabawę. W sypialniach, w których centralną część pokoju zajmuje łóżko, dywan powinien je okalać, tak aby podczas schodzenia z niego było nam ciepło w stopy.