Tagi: pranie dywanów , czyszczenie dywanów , pranie dywanów wełnianych , czyszczenie dywanów wełnianych , jak prać wełniany dywan , wełniany dywan , dywan wełniany , jak prać dywan wełniany

Jak prać wełniany dywan i jak go pielęgnować na co dzień?

Od niepamiętnych czasów dywany wełniane były uznawane za symbol luksusu. Naturalne, o gęstym runie, bardzo eleganckie, zazwyczaj bogato zdobione po dziś dzień nie tylko stanowią ważny element aranżacji wnętrz, ale również ocieplają pomieszczenia. W porównaniu do modeli syntetycznych są przyjazne dla środowiska i przyjemniejsze w dotyku. Z drugiej strony utrzymanie ich w czystości nie jest tak łatwe, jak w przypadku tworzyw sztucznych. Współcześnie wciąż wiele osób nie jest pewna, co wolno robić z wełną, a co jest w tej kwestii absolutnie zakazane. Stąd też, podajemy kilka ważnych informacji na temat prania i konserwacji dywanów wełnianych.

Po pierwsze: regularne odkurzanie i trzepanie

W przypadku dywanów utkanych z wełny absolutną podstawą jest systematyczne ich odkurzanie. Jest to najprostszy sposób dbania o ich czystość. Czynność ta jest szczególnie ważna w kilku pierwszych miesiącach użytkowania nowego modelu, a więc w okresie tzw. pylenia czy też linienia. Niemniej istotne, choć współcześnie często pomijane jest także trzepanie dywanów, przynajmniej dwa razy do roku. Jako, że w wełnie gromadzi się sporo kurzu, roztoczy i innych zanieczyszczeń, okresowe trzepanie stanowi idealny sposób na pozbycie się ich.
tanie dywany

Po drugie: pranie dywanów wełnianych w wodzie

Będąc szczęśliwymi posiadaczami wełnianego dywanu pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy wiedzieć jest to, że woda absolutnie nie jest szkodliwa dla wełnianych dywanów, choć nie wiedzieć czemu zwykło się tak mówić. Wręcz przeciwnie - pranie z użyciem wody jest jedynym sposobem na usunięcie trwałych zabrudzeń. Dodatkowo, przyspiesza to proces linienia dywanu. Nie należy przejmować się ani utratą włosia w wodzie, ani specyficznym owczym zapachem. Trzeba za to pamiętać, że korzystać można wyłącznie z letniej wody, ponieważ gorąca mogłaby uszkodzić dywan, tak samo zresztą jak popularna obecnie metoda czyszczenia różnych powierzchni z zastosowaniem gorącej pary wodnej. Poza tym, musimy uważać, by dywanu nazbyt nie przemoczyć, a zarazem porządnie wypłukać brud i użyty detergent do prania wełny. W przeciwnym razie zabrudzenia mogłyby pozostać w głębi runa. W związku z tym najbezpieczniejszym sposobem wydaje się sięgnięcie po odkurzacz piorący, który natryskuje a następnie odsysa wodę.