Tagi: dywany do kuchni

Jaki dywan do kuchni i jadalni?

Jadalnia, a tym bardziej kuchnia to pomieszczenia, w których podłoga wyjątkowo często i mocno się brudzi. O ile w pozostałych pokojach dywany narażone są głównie na zbierający się na nich kurz i okruchy, w związku z czym sprzątanie sprowadza się tu przede wszystkim do regularnego odkurzania, o tyle w przypadku kuchni i jadalni sprawa nieco się komplikuje. Naturalną rzeczą jest, że podczas gotowania i jedzenia możemy nie tylko zachlapać blaty i stoły, ale również podłogę. W dodatku niektórymi produktami, takimi jak pieczywo i składniki sypkie (mąki, kasze, ryż itp.) można z łatwością nakruszyć. Stąd tak ważne, aby dywany były odporne na plamy i nie sprawiały większych problemów podczas sprzątania i czyszczenia.

Dywan do kuchni - na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem w kwestii dywanów do kuchni są modele syntetyczne, tzn. utkane z tworzyw sztucznych, takich jak np. polipropylen, poliester, akryl. W większości przypadków wystarczy je odkurzyć lub wytrzepać, aby pozbyć się okruchów. Ewentualne plamy należy szybko przetrzeć szmatką, by już po chwili były niewidoczne. Zwłaszcza, jeśli będą to chodniki ze sznurka, czyli dywany tkane metodą na płasko. Modele te nie posiadają runa, ani też włókien zaplecionych w pętelki. Dzięki temu są twardsze, a ich powierzchnia rzeczywiście płaska. Wobec tego, nie wnikają w nie zanieczyszczenia. Chodniki są również trwałe i odporne na wgniecenia. Nie dość, że są praktyczne, to jeszcze świetnie się prezentują.
tanie dywany

Dywany do jadalni - materiał, kształt i rozmiar

W przypadku dywanu do jadalni mamy nieco większą dowolność. W tym pomieszczeniu również egzamin zdadzą chodniki płaskotkane. Jeśli jednak bardziej zależy nam na elegancji nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w dywan ręcznie tkany z wełny. W jadalni nie grożą nam bowiem aż tak silne plamy. Poza tym, wełna jest elastyczna, a dzięki temu odporna na odgniecenia, co jest ważne, gdy często przestawiamy krzesła. Niezwykle istotny jest jednak kształt i wielkość dywanu. Przede wszystkim musi on mieć taki sam kształt i proporcje, jak blat stołu, przy czym powinien być od niego większy. Idealnie, gdy z każdej strony jest szerszy o około 100 cm. Wówczas mieszczą się na nim również odsunięte od stołu krzesła.