Jaki dywan do szarych ścian, jaki do czerwonych kanap, czyli jak dopasować właściwą kolorystykę dywanów?

W dzisiejszych czasach urządzanie domów i mieszkań to nie lada wyzwanie. Szereg sklepów z wyposażeniem domowym, meblami, dywanami i dodatkami o charakterze dekoracyjnym oferuje nam ogromne ilości różnego rodzaju produktów dostępnych w rozmaitych modelach - w różnym stylu, a więc i kształtach, rozmiarach i kolorach. Nic więc dziwnego, że czasem ciężko zdecydować się na konkretną rzecz. Dlatego najlepiej opracować sobie chociażby odręczny projekt, mieć w głowie obraz tego, jak dokładnie ma wyglądać dane pomieszczenie. W przeciwnym razie łatwo o pomyłkę - popełnienie dekoratorskiej gafy, zastosowanie mało funkcjonalnego rozwiązania. I tak np. w kwestii dywanów warto zastanowić się nad kolorem. Nie można przy tym zapomnieć, że powinien on nie tylko współgrać z wystrojem i podkreślać charakter sypialni, salonu, jadalni, kuchni, przedpokoju czy łazienki, ale również spełniać wymogi praktyczne. Wobec tego podpowiadamy, jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas wyboru kolorów dywanów.
tanie dywany

Stylistyka, w jakiej zostało zaaranżowane wnętrze

Przede wszystkim kolorystyka, czy to dywanów naturalnych, czy syntetycznych powinna wynikać ze stylu i charakteru określonego pomieszczenia. W tej kwestii mamy dwa wyjścia z sytuacji. Dany egzemplarz może być dopasowany do podstawowych barw, jakie królują we wnętrzu, a co za tym idzie nie wyróżniać się, lecz jedynie podkreślać harmonię. Z drugiej strony dywan może być wyrazistym, dość kontrastowym elementem dekoracyjnym. Przykładowo na tle drewnianych podłóg i mebli, białych ścian i jasnych dodatków, utrzymane w bordowej kolorystyce, bogato zdobione dywany naturalne mogą być naprawdę oryginalnym dodatkiem, a przy tym wciąż pasować do wystroju pokoju.

Typ pomieszczenia i poziom eksploatacji podłogi

O tym, czy dywan jest praktyczny nie tylko decyduje jego rozmiar i materiał, z jakiego został utkany, ale również kolorystyka. Stąd też, zanim zdecydujemy się na biało-szary dywan w koniczynę marokańską lub monochromatyczny, czerwony model warto się zastanowić nad przeznaczeniem, a co za tym idzie poziomem eksploatacji danego pomieszczenia. W salonach, w których spędzamy dużo czasu i przyjmujemy gości, a także w przedpokojach, do których często wchodzimy z brudnymi butami lepiej sprawdzą się nieco ciemniejsze, wzorzyste modele, ponieważ zabrudzenia nie będą na nich aż tak bardzo widoczne. Na jasne egzemplarze możemy sobie natomiast pozwolić w łazienkach i sypialniach.