Tagi: kształty dywanów , dywan pod stolik kawowy , dywan pod stół w jadalni , ładne dywany do salonu , okrągły dywan do salonu , dywany prostokątne

Rozmiar, kształt i wysokość runa, czyli jakich błędów nie popełnić podczas wyboru dywanu?

Dywan to taki element wyposażenia wnętrz, który pozwala nam w szybki sposób zmienić wystrój danego pokoju, a przy tym wycisza, ociepla i nadaje przytulnego charakteru. Pełni również funkcję dekoracyjną, podkreśla styl, w jakim został zaaranżowany dom lub mieszkanie, wprowadza ciekawe kolory i akcenty. Prócz tego, może posłużyć do zakrycia niekoniecznie nowej i ładnej podłogi. Jednak, aby wszystko to było możliwe, przed zakupem konkretnego modelu, warto przemyśleć, jaka wielkość, kształt i wysokość runa będą rzeczywiście pasowały do określonego pomieszczenia. W tym przypadku bardzo łatwo o pomyłkę, która wraz z codziennym użytkowaniem dywanu, będzie nas coraz bardziej drażniła.

Rozmiar

Bardzo często popełniamy błąd już na etapie wyboru rozmiaru dywanu. Przez to, że jego wielkość jest niedopasowana do metrażu pomieszczenia, po prostu nie wygląda w nim korzystnie. A wystarczy pamiętać, że chcąc powiększyć małe pomieszczenie należy kupić duży dywan w jasnych kolorach. Z kolei jeśli naszym celem jest wydzielenie poszczególnych stref (np. gdy salon, jadalnia i kuchnia tworzą dużą, wspólną przestrzeń) powinniśmy postawić na kilka mniejszych dywaników. Oczywiście wielkość dywanu musi być także uzależniona od stanu podłogi. W nowym domu ze świeżo ułożonym parkietem lub panelami, rolą dywanu jest jedynie podkreślenie ich piękna, w związku z czym nie może być zbyt duży. Natomiast w przypadku zniszczonej podłogi dywanem o większym rozmiarze warto zakryć wszelkie uszkodzenia i mankamenty.
tanie dywany

Kształt

Wbrew pozorom, dywan wcale nie musi być prostokątny. Choć często ograniczamy się w wyborze do tego klasycznego kształtu, powinniśmy pamiętać, że np. okrągły dywan będzie doskonale pasował pod okrągły stolik kawowy bądź też stół w jadalni. W taki sposób pogrupuje poszczególne meble w pokoju, wydzieli i podkreśli daną przestrzeń. Ciekawym pomysłem będzie zastosowanie w salonie i jadalni dywanów w dwóch odmiennych kształtach.

Wysokość runa

Niewątpliwie, dywan jest takim elementem, który pozwala nam wprowadzić do wnętrz przytulny klimat. Stąd też chętnie wybieramy modele o długim włosiu. Nie możemy jednak zapominać, że poza akcentem dekoracyjnym, dywan ma być również funkcjonalny. O ile w sypialni możemy pozwolić sobie na miękkie, puszyste modele, o tyle, w przedpokoju czy też jadalni lepiej sprawdzi się dywan z niskim runem, który będzie odporny na zabrudzenia i łatwy w czyszczeniu.