Sposób tkania, gęstość runa i waga, czyli istotne aspekty, na które mało kto zwraca uwagę wybierając dywan

Dywany naturalne czy syntetyczne? O krótko przystrzyżonym runie, płaskotkane czy o długim włosiu? Monochromatyczne czy wielobarwne? O prostych, nieskomplikowanych geometrycznych wzorach czy bogato zdobione drobnymi, precyzyjnymi motywami? Okrągłe, kwadratowe czy prostokątne? Małe czy duże? To właśnie takie pytania zadajemy sobie wybierając modele do poszczególnych pomieszczeń w naszych domach. I choć wydawać by się mogło, że materiał, wysokość runa, kolorystyka, wzory, kształty i rozmiary to już wszystkie kryteria, które trzeba uwzględnić przed zakupem dywanu, okazuje się, że niestety nie. Otóż, jeśli chcemy być zadowoleni z nabytego produktu warto zastanowić się jeszcze nad tym, jakie znaczenie ma sposób tkania, gęstość runa oraz waga dywanu.

Dywany tkane ręcznie czy maszynowo?

Odkąd na świecie powstały pierwsze dywany za najlepsze, najwyższej jakości uznawane są te, które utkano ręcznie, tzw. dywany handtufted. Ten sposób produkcji jest bowiem bardziej precyzyjny. Poza tym, wystarczy na nie zerknąć, by stwierdzić, jaki materiał wykorzystano, a także ocenić zarówno gęstość runa, jak i wagę modelu. Stąd też bardzo często dywany tkane ręcznie uznaje się za swego rodzaju dzieła sztuki użytkowej, w której dostrzec można charakterystyczny dla konkretnego tkacza styl. Trzeba się jednak liczyć z tym, że tego rodzaju egzemplarze są zdecydowanie droższe, aniżeli dywany tkane maszynowo.
tanie dywany

O runie gęstym czy rzadkim?

Na gęstość runa wpływa przede wszystkim ilość pęczków a więc przypadająca na jeden metr kwadratowy liczba włosów. Przyjmuje się, że standardowo na takiej powierzchni dywanu znajduje się od 100 tys. do 500 tys. pęczków. Jednak wysokiej jakości, jedwabne modele mogą posiadać ich nawet 2 miliony. Co istotne nie możemy tu porównywać gęstości dywanów naturalnych z tymi, z tworzywa sztucznego, ponieważ np. wiskoza posiada więcej pęczków niż wełna.

Dywany lekkie czy ciężkie?

Z podanych powyżej informacji można już wywnioskować, że waga dywanu jest uzależniona od materiału, wysokości runa, grubości włosia i liczby pęczków (gęstości runa). Dlatego w pierwszej kolejności warto sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany interesujący nas model. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, który typ będzie lepszy. To, czy zdecydujemy się na dywan lekki czy ciężki powinno wynikać z naszych indywidualnych potrzeb.