Tagi: czyszczenie dywanu

Usuwanie gumy do żucia z dywanu

W jednym z poprzednich wpisów wspomnieliśmy, że dywan do pokoju dziecka przede wszystkim powinien być łatwy w czyszczeniu. W końcu dzieci mają nieograniczoną wyobraźnię, która niestety bardzo często daje o sobie znać w postaci wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Okruchy z chleba i ciastek, plamy z czekolady, rozlana zupa i sok to absolutny standard. Do tego dochodzą kredki, mazaki, farby i plastelina. Na szczęście większość zabrudzeń da się usunąć przy pomocy nieskomplikowanych metod, takich jak chociażby odkurzanie podłóg. Do innych potrzeba natomiast specjalistycznej wiedzy i zastosowania sprytnych sposobów. Szczególnie problematyczne może okazać się oczywiście pozbycie się z dywanu przyklejonej do niego gumy do żucia.

Kostki lodu i tępy nóż

W przypadku gumy do żucia wgniecionej we włókna dywanu, bardzo często okazuje się, że wyjściem z podbramkowej sytuacji może być kilka kostek lodu. Przyklejoną do dywanu gumę wystarczy bowiem obłożyć lodem i poczekać, aż stanie się twarda i krucha, a tym samym łatwa do usunięcia. Wówczas wystarczy sięgnąć po tępy nóż. Do czynności należy jednak podejść z rozwagą, gdyż łatwo tu o trwałe uszkodzenie runa.
tanie dywany

Odplamiacz i delikatna ścierka

Jeśli guma na dobre przywarła do włókien dywanu, kostki lodu mogą nas zawieść. Na szczęście istnieje jeszcze inna metoda. Otóż, należy sięgnąć po odplamiacz, nasączyć nim ściereczkę i w taki sposób namaczać plamę, do momentu aż nasiąknie odplamiaczem i zniknie z powierzchni dywanu.

Woda, ocet i płyn do mycia naczyń

Jeżeli powyższe metody okazały się niewystarczające, ponieważ plama pozostała po przyklejonej do dywanu gumy jest wyjątkowo „uparta”, dobrze jest przygotować roztwór domowej roboty. Składać mają się na niego dwie szklanki ciepłej wody, dwie łyżki octu destylowanego i dwie łyżki płynu do mycia naczyń. Za pomocą czystej ściereczki należy namoczyć nim plamę. Po jej usunięciu resztki roztworu najlepiej usunąć samą wodą.