Tagi: czyszczenie dywanu , czyszczenie dywanów , dywan dla alergika , dywany dla alergików , jaki dywan dla alergików , jaki dywan do pokoju alergika , dywan dla alergików , jaki dywan dla alergika

Z czego dywan dla alergika?

Bez wątpienia największy problem podczas wyboru dywanów mają alergicy. Osoby te ponad swój gust oraz względy praktyczne muszą stawiać własne zdrowie. Przyjęło się sądzić, że ludzie, którzy mają silną reakcję na kurz i roztocza w ogóle powinny unikać tkanin w mieszkaniach. I tak np. zamiast firanek i zasłon w oknach zainstalować żaluzje, a w kwestii posadzek zainwestować w ogrzewanie podłogowe. Jednak wielu ekspertów jest zdania, że odpowiednio dobrane dywany mogą działać na zasadzie filtru zapobiegającego nadmiernemu unoszeniu się drobinek alergenów w powietrzu. Poza tym, gołe płytki, panele czy parkiet i tak trzeba byłoby systematycznie zmywać mopem, by zebrać warstwę kurzu. W związku z tym, lepszym rozwiązaniem wydaje się właściwy dywan.

Jakie czynniki uwzględnić przy wyborze dywanu dla alergika?

W aspekcie dywanów dla alergików liczą się trzy rzeczy, a mianowicie rodzaj materiału, sposób wykonania oraz wysokość runa. Najbezpieczniejsze są w tym przypadku dywany z tworzyw syntetycznych (sztucznych). Absolutnie zakazane dla osób uczulonych na pyłki kwiatów, traw, roztocza i dla astmatyków są modele z naturalnej wełny i jedwabiu. Odpowiednie będą za to te, z domieszką bawełny. Ważne, aby ich włosie było krótkie i raczej tkane metodą na płasko.
tanie dywany

Dywany z poliestru i polipropylenu

Dywany z poliestru i polipropylenu wykazują właściwości antystatyczne, stąd też nie przyciągają kurzu, nie gromadzi się w nich brud, a co za tym idzie są łatwe w czyszczeniu. Materiały te są również odporne na mole i grzyby.

Dywany z wiskozy

Mimo, że dywany te wykonane są z tworzywa sztucznego, wyglądają bardzo elegancko, gdyż do złudzenia przypominają modele utkane z jedwabiu. Dodatkowo, są odporne na zabrudzenia oraz posiadają właściwości antystatyczne.

Dywany z bawełny

Dywany bawełniane to jedyne dywany naturalne spośród modeli polecanych alergikom. Podobnie jak tworzywa sztuczne są antystatyczne oraz łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. Jako, że są bardzo lekkie, w większości można prać je w pralce.

Sposób na kurz i roztocza

Alergicy, którzy posiadają w swoich domach i mieszkaniach dywany, prócz regularnego odkurzania muszą pamiętać o ich wietrzeniu na mrozie oraz czyszczeniu na śniegu. W tym celu dywan wystarczy położyć na świeżym, nieubitym śniegu włosiem w dół. Biały puch działa jak lep i wyciąga z materiałów wszelkie zabrudzenia.